Co wywołuje demencję i jak chronić mózg?
29 czerwca, 2022Demencja to postępująca choroba mózgu, która powoli pozbawia człowieka pamięci, poczucia własnej wartości, zdolności do wykonywania rutynowych czynności oraz zdolności do komunikowania się. Podstawowa przyczyna demencji nie jest znana, ale może ona wynikać z wielu różnych zaburzeń w mózgu. Demencja może dotknąć każdego w dowolnym momencie. Jednak niektóre osoby są bardziej podatne na demencję niż inne ze względu na genetykę, wiek i inne nieznane czynniki. Chociaż nie ma lekarstwa na demencję, są rzeczy, które można zrobić, aby chronić mózg przed pogorszeniem funkcji poznawczych i zachować zdolności umysłowe jak najdłużej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach demencji, sposobach leczenia i zapobiegania.
Brak ćwiczeń jest przyczyną demencji
Wiadomo, że ćwiczenia fizyczne przynoszą wiele korzyści poznawczych, takich jak poprawa pamięci, redukcja stresu, zapobieganie depresji i zmniejszanie ryzyka rozwoju demencji. Nowe badania wykazały jednak, że ćwiczenia fizyczne są nie tylko korzystne w zapobieganiu wielu chorobom, ale mogą być także skuteczne w zapobieganiu demencji. Naukowcy od dawna wiedzą, że ćwiczenia fizyczne mogą zmniejszać ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych i poprawiać funkcje poznawcze. Naukowcy nie wiedzieli jednak, czy jest to spowodowane zmniejszeniem czynników ryzyka demencji, czy też zwiększeniem liczby „nowych” neuronów, które poprawiają pamięć. Aby się tego dowiedzieć, naukowcy z Włoch i Chin przebadali prawie 9000 osób w ciągu 10 lat. W momencie rozpoczęcia badania uczestnicy byli w wieku od 45 do 79 lat. W okresie objętym badaniem u 636 uczestników rozwinęła się demencja. Naukowcy odkryli, że u uczestników, którzy ćwiczyli, ryzyko rozwoju demencji było o 32% niższe. U osób, które ćwiczyły, zaobserwowano również znaczny wzrost liczby „nowych neuronów” w hipokampie – części mózgu odgrywającej ważną rolę w zapamiętywaniu i rozumowaniu. Ćwiczenia fizyczne mogą nie tylko zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji, ale także zwiększyć liczbę „nowych neuronów” w hipokampie, poprawiając pamięć i funkcje poznawcze.
Choroba Alzheimera
Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną demencji. Wynika ona z postępującego odkładania się w mózgu substancji zwanej amyloidem beta. Blaszki amyloidu beta są widoczne na skanie mózgu i są oznaką tego schorzenia. Osoby cierpiące na chorobę Alzheimera doświadczają utraty pamięci, dezorientacji, utraty zdolności językowych i społecznych oraz niezdolności do wykonywania codziennych czynności. Przyczyna choroby Alzheimera nie jest znana, ale może ona wystąpić w każdym wieku. Jest jednak bardziej powszechna u osób starszych. Objawy choroby Alzheimera mogą być często mylone z innymi schorzeniami, takimi jak demencja spowodowana innymi zaburzeniami, depresja lub normalny proces starzenia się. Wczesne rozpoznanie choroby Alzheimera może pomóc w znalezieniu najlepszego sposobu leczenia i zapobiec dalszej utracie pamięci.
Choroby dziedziczne/ wrodzone
Niektórzy ludzie mogą być genetycznie predysponowani do rozwoju demencji. Czynniki genetyczne mogą zwiększać ryzyko rozwoju pewnych zaburzeń neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona. Niektóre rzadkie uwarunkowania genetyczne, takie jak zespół Downa, również powodują demencję. Choroby, które są przekazywane rodzinnie, nazywane są „dziedzicznymi” lub „dziedzicznymi” przyczynami demencji. Jeśli u rodzica lub rodzeństwa zdiagnozowano demencję, istnieje większe ryzyko, że choroba ta wystąpi także u Ciebie. Osoby, u których w rodzinie występowały przypadki demencji, są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na tę chorobę. Jednak ryzyko wystąpienia demencji u każdego jest inne i zależy od wielu czynników. Jeśli ryzyko zachorowania na demencję jest wysokie, należy omówić to z lekarzem.
Toksyny w organizmie
Demencja jest często związana ze zmianami w mózgu związanymi z wiekiem, takimi jak pogorszenie pamięci i utrata komórek mózgowych. Demencja może być również spowodowana przez pewne toksyny w organizmie, takie jak metale ciężkie, pestycydy i niektóre leki. Metale ciężkie, takie jak ołów i rtęć, mogą gromadzić się w organizmie przez całe życie i mogą powodować demencję. Ważne jest, aby unikać takich metali ciężkich, ponieważ nie mają one żadnej wartości odżywczej i mogą być szkodliwe. Pestycydy i herbicydy również mogą z czasem odkładać się w organizmie i powodować demencję. Należy unikać spożywania owoców i warzyw, które są powszechnie pryskane pestycydami, ponieważ nie mają one wartości odżywczych i mogą być niebezpieczne.
Uszkodzenie mózgu lub udar
Uraz mózgu (TBI) lub udar mogą uszkodzić mózg i doprowadzić do demencji. Traumatyczne uszkodzenie mózgu (TBI) jest spowodowane urazem głowy i powoduje utratę komórek mózgowych. Udar mózgu jest skutkiem zablokowania dopływu krwi do mózgu. Oba te schorzenia można leczyć operacyjnie lub farmakologicznie. Leczenie może również pomóc w zmniejszeniu ryzyka demencji poprzez poprawę pamięci i funkcji poznawczych. Zarówno TBI, jak i udar mogą być spowodowane przez inne czynniki, takie jak wiek, niezdrowy tryb życia i uwarunkowania genetyczne. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić, czy nie występują u Ciebie żadne czynniki ryzyka. Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym większe szanse na całkowite wyzdrowienie.
Czynniki zwiększające ryzyko demencji
Pewne czynniki mogą zwiększać ryzyko rozwoju demencji, nawet jeśli nie są jej przyczyną. Na przykład, jeśli w rodzinie występowały przypadki demencji, istnieje większe ryzyko jej wystąpienia. Osoby w wieku powyżej 65 lat są również bardziej zagrożone wystąpieniem demencji. To samo dotyczy osób, u których we wczesnym okresie życia wystąpiły urazy, takie jak wstrząs mózgu lub udar. Demencja może być również bardziej prawdopodobna u osób, które cierpią na pewne zaburzenia metaboliczne, takie jak cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi. Zmiany poziomu hormonów, np. po menopauzie, również mogą zwiększać ryzyko wystąpienia demencji.
Demencja jest postępującą chorobą mózgu, która powoli pozbawia człowieka pamięci, poczucia własnej wartości, zdolności do wykonywania rutynowych zadań i umiejętności komunikowania się. Przyczyna demencji nie jest znana, ale może ona wynikać z wielu różnych zaburzeń pracy mózgu. Niektóre czynniki mogą zwiększać ryzyko rozwoju demencji, nawet jeśli nie są jej przyczyną. Na przykład, jeśli w rodzinie występowały przypadki demencji, ryzyko jej wystąpienia jest wyższe. Osoby w wieku powyżej 65 lat są również bardziej zagrożone wystąpieniem demencji. To samo dotyczy osób, u których we wczesnym okresie życia wystąpiły urazy, takie jak wstrząs mózgu lub udar. Demencja może być również bardziej prawdopodobna u osób, które cierpią na pewne zaburzenia metaboliczne, takie jak cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi. Zmiany poziomu hormonów, np. po menopauzie, również mogą zwiększać ryzyko wystąpienia demencji.